ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط اسماعیل خرمی در جمعه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۰ و ساعت 9:20 |
لوئي يلمزلف از مكتب زبان شناسي كوپنهاك ، از ديگر زبان شناساني است كه در شكل گيري و رشد تحليل متن نقش داشته است (هاليدي،1994 ، xxii).يلمزلف بر خلاف سنت زبان شناسي حاكم كه واژه را در مركز توجه قرار داده بود با اتخاذ روش شناسي جديد يعني قياس، از متن شروع كرد و متن‌هاي زباني مناسب براي توصيف زبان برگزيد او در كتاب « در آمدي بر نظريه اي دربارة زبان » براي توصيف دقيق زبان ، روش قياس يعني حركت از كل يا طبقه به جزء را بر گزيد. همچنين ، توجه به اصول منطقي يعني جامعيت ، سادگي و خالي از تناقض بودن توصيف را مورد تاكيد قرار داد. او زبان را به عنوان يك طبقه كلي و به صورت نظامي به هم بافته درنظرمي گيرد كه تمامي متن هاي زباني راشامل مي شود (يلمزلف،
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط اسماعیل خرمی در جمعه هفتم بهمن ۱۳۹۰ و ساعت 9:54 |
مکتب نقش گرایی آندره مارتینه
مکتب نقش گرایی پس از مکتب ساختگرایی بود و با پژوهشهای زبانشناسان مکتب پراگ آغاز شد که در سال 1926 تشکیل شد و تا قبل از جنگ دوم جهانی ادامه یافت.
مارتینه و هالیدی نیز جزو مکتب نقش گرایان هستند.
اندره مارتینه در سال 1908 در جنوب فرانسه چشم به جهان گشود. مارتینه تحت تأثیر مکتب پراگ قرار داشت .  او ابتدا از دیدگاه توصیفی به زبان می نگریست . اما کم کم سعی نمود تا مکتب پاریس را از خصلت ساخت گرایی و توصیفی جدا کرده و از دید نقش گرایی به زبان  بنگرد. وی نظریه ی خود را در چارچوب زبانشناسی نقش گرا تعریف نمود. و در نهایت نام آندره مارتینه به عنوان پایه گذار مکتب

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط اسماعیل خرمی در چهارشنبه پنجم بهمن ۱۳۹۰ و ساعت 14:25 |

زبان‌شناسی زایشی

مکتب زبان شناسی زایشی(generative grammar) که مکتب چامسکی و پیروانش است، از سال 1957 با کتاب ساخت‌های نحوی چامسکی چشم به جهان گشود. البته اجداد سلف آن زبان شناسی ساختارگرای آمریکایی است، و پیش تر از آن زبان شناسی صورتگرای سوسور. اما در عین حال که چامسکی خود پرورده‌ی زبان شناسی آمریکایی بود، زبان شناسی که او موجودش شد، انقلابی در زبان شناسی محسوب می شود. منظور از انقلاب هم صراحتاً این که زبان شناسی زایشی اصول بنیادین نگرش نسبت به زبان را که ساخت‌گرایان آمریکایی مانند بلومفیلد در نظر داشتند، فروریزاند، و اساساتی نوین پی نهاد. البته از برخی جهات نظریه جدید و انقلابی چامسکی با نظریه ساختگرایی که متقدم بر زایشی است، وجوه تشابه دارد، که در زیر بیان خواهم کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط اسماعیل خرمی در چهارشنبه پنجم بهمن ۱۳۹۰ و ساعت 13:28 |

صرف زبان فارسی

نظر به‌ اینکه‌ زبان‌ فارسی‌ در زمان‌ حاضر بیش‌ از هر زمانی‌ به‌ ساختن‌ واژه‌های‌ جدید برای‌ مفاهیم‌ تازه‌ نیازمند است‌ و واژه‌سازی‌ در حوزه‌ علم‌ صرف‌ یا ساخت‌واژه‌ قرار دارد، در این‌ مقاله‌ کوشیده‌ایم‌ تصویری‌ کلی‌ از این‌ علم‌ به‌ دست‌ دهیم‌. باشد که‌ این‌ وجیزه‌ برای‌ کسانی‌ که‌ به‌ چنین‌ مسائلی‌ علاقه‌مند هستند، آشنایی‌ هر چند مختصری‌ با ساخت‌واژه‌، و به ویژه‌ با واژه‌سازی‌، فراهم‌ آورد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط اسماعیل خرمی در یکشنبه دوم بهمن ۱۳۹۰ و ساعت 14:8 |
ظریه حاکمیت و مرجع گزینی

بر اساس کتاب لی لی یَن هگمن

حاکمیت و مرجع گزینی که نام دیگر آن اصول و پارامتر ها است،  برای نخستین بار در سال 1981 از سوی چامسکی در کتاب خطابه هایی در حاکمیت و مرجع گزینی مطرح شد. Lectures.

دستور زایشی که از 1957 با کتاب " ساخت های نحوی" چامسکی ظهور پیدا کرد، بنیادی ریاضی گونه دارد. از آن سال تا کنون این دستور زایشی صور مختلفی به خود گرفته است و تحولات چندی را پشت سر گذاشته است. نظریه حاکمیت و مرجع گزینی که به اختصار به آن GB گویند خود از درون نظریه معیار گسترده اصلاح شده بیرون آمده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط اسماعیل خرمی در یکشنبه دوم بهمن ۱۳۹۰ و ساعت 13:41 |
( good food , very interesting و غیره )؛ وتوالی عکس آن را توالی نحوی نشاندار مثل (court martial , attorney general ). در زمینة صرف زبان ، به عنوان مثال، می توان boys را نسبت به ” جمع بودن “ نشاندار و boy را بی نشان فرض نمود ویا در زمینة معناشناسی کلماتی مثلdeep و high را که در معنای خنثی نیز می توانند به کار بروند مثلا (How deep is it ? ) عضو بی نشان و کلماتی مثلshallow وlow را نشاندار تلقّی کرد .

در ارتباط با تئوری نشانداری ، باید به تئوری دستور مرکزی (44) چامسکی نیز اشاره کرد. در تئوری دستورمرکزی، سعی می شود که اصول عام جهانشمول ” مرکزی “ زبانی که کلیة پدیده های بی نشان زبان طبیعی را نشان می دهند ، تدوین شوند. هر قاعده ای که با این اصول مطابقت داشته باشد ”


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط اسماعیل خرمی در یکشنبه دوم بهمن ۱۳۹۰ و ساعت 13:38 |